De NTB houdt dit seizoen als pilot een ranking bij voor deelnemers aan zwemlopen. Er is een klassement voor de korte afstand (500 meter zwemmen en 5 km lopen) en de lange afstand (1 km zwemmen en 10 km lopen). Voor de korte afstand zijn er zeven wedstrijden, waarvan de beste vijf meetellen voor het klassement. Voor de lange afstand zijn er zes wedstrijden, waarvan de beste vier resultaten tellen. Er is een apart klassement voor mannen en vrouwen vanaf zestien jaar. Het NK aquathlon in Spijkenisse heeft een afwijkende afstand (1 km zwemmen en 5 km lopen) en telt daarom mee in beide klassementen.
De NTB hoopt met de NTB Zwemloop Ranking de onderlinge samenwerking tussen organisaties te verbeteren, de zwemlopen in Nederland beter te promoten en het aantal wedstrijden te vergroten. “De zwemloop maakt op 6 juni voor het eerst officieel deel uit van Olympic Moves, de grootste scholencompetitie van Nederland en met het oog op eventuele voorronden hopen we de komende tijd meer wedstrijden aan te kunnen bieden en ook de jeugdafstanden in de rankings te kunnen gaan verwerken ”, vertelt Hester Balkema, medewerker wedstrijdsport van de NTB. “Een zwemloop is bovendien een laagdrempelige manier om kennis te maken met combiduursport, en een mogelijke opstap naar een triathlon. Hierdoor gaan hopelijk meer mensen aan wedstrijden meedoen en kunnen we de sport versterken.”
Aanvankelijk was het idee om een landelijk circuit te vormen. “Maar vooralsnog lijkt het erop dat atleten niet het hele land door willen reizen voor een zwemloop”, vervolgt Balkema. “Wat deze ranking al wel bewerkstelligd heeft, is dat organisaties elkaar opzoeken om wedstrijddata op elkaar af te stemmen met de mogelijkheid om zo een nieuw regionaal circuit te starten.”
Samenwerking in noordoost Nederland
Een mooi voorbeeld van een mogelijke nieuwe samenwerking, is die van organisaties in noordoost Nederland. AV Impala organiseerde begin april, ter ere van de opening van het nieuwe zwembad in Drachten, voor het eerst een zwemloop. “Het was een geslaagd evenement, maar de timing had beter gekund omdat er in hetzelfde weekend ook zwemlopen in Wolvega en Assen waren”, vertelt Jasper van Olst van AV Impala. “Zodoende heb ik contact opgenomen met die organisaties, plus die van de zwemloop in Groningen, om te zien of we dat voor volgend jaar beter kunnen afstemmen en of er interesse is om een noordelijk circuit op te starten.”
Groningen en Assen hebben vooralsnog positief gereageerd. “Ik wacht nog op een reactie van Wolvega, waar de zwemloop (nog) niet is aangesloten bij de NTB en verder heb ik triathlonverenigingen in het noorden benaderd om te zien of ze mogelijk interesse hebben om ook een zwemloop te organiseren”, vervolgt Van Olst. “Ik hoop dat we volgend seizoen minimaal vier wedstrijden hebben die kunnen gaan samenwerken in een circuit.”

Iedereen welkom in Paaszwemloop Utrecht
Ook de organisatie van de Paaszwemloop in Utrecht heeft interesse om zich aan te sluiten bij een regionaal circuit. “Het zou superleuk zijn als er zoiets komt in de regio midden Nederland”, vertelt Emma Timmermans. “Hopelijk krijgt de zwemloop hierdoor wat meer bekendheid. Wij hadden tijdens onze editie op 20 april honderd deelnemers en er is zeker ruimte om te groeien.”
De Paaszwemloop in Utrecht ontstond vijf jaar geleden vanuit triathlonvereniging Hellas en LABC, een trainingsgroep voor jeugd en talentvolle atleten in Utrecht. “Het achterliggende idee was om een leuk evenement te organiseren voor leden van Hellas en andere verenigingen in de omgeving, volwassenen en jeugd de gelegenheid te geven om op een laagdrempelige manier kennis te maken met de combiduursport én als een meetmoment in het kader van talentontwikkeling voor de atleten van LABC”, vervolgt Timmermans. “We hebben de wedstrijd dan ook breed opgezet met naast de zwemloop voor volwassenen ook een kinderzwemloop en een kampioenschap voor studenten. Iedereen is welkom, van beginner tot toptalent.”
Sluit ook aan
Inmiddels hebben de eerste zwemlopen van het seizoen plaatsgevonden. Wedstrijden die dit seizoen meetellen voor Zwemloop Ranking zijn de Onderlinge Rijn en Aar Zwemloop Bodegraven, Zwemloop Leiden, Zwemloop Groningen, Zwemloop Nieuwkoop, Paaszwemloop Utrecht, Zwolse Zwemloop, Zwemloop Spijkenisse (NK aquathlon) en de zwemloop tijdens de Heuvelrug Triathlon in Woudenberg.
Voorwaarde om als organisatie deel te kunnen nemen aan de ranking, is dat de inschrijving van de wedstrijd (in verband met de uitslagenverwerking) via het inschrijfsysteem van de NTB verloopt. Organisatoren die interesse hebben om binnen een circuit een zwemloop te organiseren, kunnen voor meer informatie contact opnemen met Hester Balkema via info@triathlonbond.nl
Ook horen we graag van bestaande organisaties die hun inschrijving niet via de NTB hebben geregeld, of niet bij de NTB zijn aangesloten, om te kijken wat er in de toekomst mogelijk is.
